Je väčšia výhoda Last minute dovolenka alebo First moment?

Častá otázka cestovateľov – mám čakať na Last minute, či si zakúpiť dovolenku na First moment a potom už nič neriešiť ?

Odpoveď je jasná : podľa toho, čo hľadáte. Ak Vám záleží iba na cene a nepotrpíte si na luxusné vybavenie, čo najbohatší all inclusive, umiestnenie hotela priamo na pláži, či dobre vybavený aquapark, môžete čakať na Last minute ponuky. V tejto kategórii totiž zostávajú na tzv. dopredaj hotely v nižšej cenovej kategórii, ktoré tour operátori vopred nakúpia a garantujú hoteliérom, že ich predajú.  Je samozrejmosťou, že riskovať, a nakúpiť drahé hotely na tzv. garanciu sa väčšinou neodvážia ani tí najvychytenejší tour operátori. Ak teda požadujete na Last minute hotely vyššej kategórie a aj kvality, tieto sa doobjednávajú ad-hoc,  nie je zaručená ich dostupnosť, ba ani cena, aká bola ponúkaná v rámci First moment.

First moment je zvyčajne istota nákupu, a je výhodou pre tých, ktorí majú len vymedzený čas na čerpanie dovolenky v práci. Bonusom bývajú vysoké zľavy a iné výhody, ako sú možnosť výberu izby a pod.

Last minute dovolenka nemusí vždy znamenať najnižšie ceny. Manažovanie cien a predaj lôžok a sedačiek v dopravných prostriedkoch prebieha podobne ako obchodovanie na burze. Ak je voľných miest už málo, ceny  sa môžu  aj zvýšiť. Ponuky cestovných kancelárií už čiastočne kopírujú ponuky leteckých spoločností, kde nie je zaručené, či ceny budú klesať, alebo stúpať s blížiacim sa dátumom odchodu/odletu.

Obe cenové kategórie, či už last minute, alebo First moment majú svoje výhody a je len na cestovateľovi, ktoré si vyberie a znáša tým aj určité riziko, že snáď mohol kúpiť daný zájazd v inom čase aj za inú cenu. Hlavné je aby sa letná dovolenka vydarila a aby ste si poriadne oddýchli. To je základom každej dobrej dovolenky, či už dovolenka Bulharsko alebo Turecko.