Na čo nezabudnúť, ak cestujete na last minute dovolenku

Je pravda, že cestovanie last minute môže byť stresujúce. Všetko musíte stihnúť na poslednú chvíľu. A tak sa často stáva, že zabudnete na niektoré dôležité veci, ktoré Vám potom na dovolenke chýbajú. Alebo zabudnete zariadiť niečo v domácnosti. Avšak last minute dovolenky majú aj obrovské výhody. Ak tak cestujete, určite o nich viete!  Načo teda netreba zabúdať, aby ste mohli vycestovať  v pohode?

Vybavte a skontrolujte

Ak si zabudnete plavky, či opaľovací krém, nič sa nedeje. Tieto veci si bez problémov dokúpite priamo na mieste. No ak v zhone zabudnete vybaviť alebo skontrolovať niečo z nasledujúceho, môžete mať problém.

  • Skontrolujte platnosť pasu! Toto by ste mali vybaviť ešte pred začiatkom dovolenkovej sezóny. Vybavovanie nového pasu totiž chvíľu trvá. Nemyslite si, že ak Váš pas platí ešte mesiac, ste v pohode. Mnohé krajiny neprijmú človeka s pasom, ktorý je 6 mesiacov pred expiráciou.
  • Cestovné poistenie. Nemusíte si platiť poistenie, ktoré Vám určí cestovná kancelária. Samy si môžete vybaviť poistenie, ktoré potrebujete – napríklad pre prípad úrazu, straty batožiny, či zodpovednosti za škodu. Stihnete to aj na poslednú chvíľu. Na pobočke poisťovne si takéto poistenie vybavíte za pár minút.
  • Zbaľte si doklady a kreditné karty. Ak by ste zabudli doklady, nikam sa nedostanete. No ak by ste zabudli peniaze, nič sa nedeje. Kreditné karty Vás zachránia! Nenoste ich všetky spolu pri sebe. V prípade straty prídete o všetky.
  • Beriete pravidelne nejaké lieky? Nezabudnite si ich zabaliť! V zahraničí ich možno nezoženiete alebo budete potrebovať lekársky predpis.
  • Uložte alebo napíšte si užitočné telefónne čísla. V niektorých krajinách sa Vám môže hodiť telefónne číslo na slovenskú ambasádu. Nezaškodí tiež uložiť si do mobilu číslo na políciu, či lekársku pohotovosť v danej krajine. Len pre istotu…

Samozrejme, že tieto pravidlá platia aj vtedy, ak cestujete na klasickú a nie na last minute dovolenku. Avšak pri cestovaní last minute máte omnoho menej času na prípravy a môže sa ľahko stať, že na niečo zabudnete. Nie je teda na škodu napísať si rukou na papier zoznam týchto povinností a aspoň deň – dva pred odchodom si ich splnenie skontrolovať!